Oferta educationala anul scolar 2024-2025

Într-un context social în care se pare că valorile intelectuale și umane nu sunt suficient apreciate, iar problemele educaționale ale tinerilor sunt o preocupare constantă pentru multe generații, Colegiul Catolic din Bacău își propune să cultive abilitățile innăscute pe care le consideră că fiecare tânăr le are dăruite de la Dumnezeu. Prin diversele sale programe educaționale, echipa colegiului aspiră să dezvolte fundamentele umane, intelectuale și spirituale necesare pentru ca tinerii să își construiască o viață echilibrată.

Anul acesta colegiul oferă posibilitatea elevilor de a se înscrie în clasa a IX-a pe următoarele locuri:

Filiera teoretică

– 1  clasa profil matematică-informatică 26 de locuri

– 2 clase profil ştiinţe sociale 52 de locuri

Filiera vocaţională

– 2  clase profil teologic 48 de locuri (atât băieţi, cât şi fete)

Calendar Inscriere profil teologic

13-15 mai 2024 Scolile generale elibereaza Anexa la Fisa de inscriere

16-17 mai 2024 Inscrierea pentru probele de aptitudini: Calea Moldovei nr.233 (Seminar), intre orele 900-16.00

21 mai 2024 Desfasurarea probelor de aptitudini, ora 9.00

Dosar de inscriere profil teologic

  1. Anexa la Fisa de inscriere . Aceasta se elibereaza de scoala de provenienta si va fi dusa inapoi dupa probele de aptitudini, completata cu notele obtinute si cu stampila noastra.
  2. Adeverinat cu mediile anuale la disciplina Religie din clasele V-VIII
  3. Certificat de nastere, copie
  4. Fisa medicala in original
  5. Declaratie din partea candidatului si a parintilor acestuia ca au luat cunostinta de Regulamentul de Ordine Interioara si ca sut de acord sa-l respecte
  6. Recomandare din partea pr. paroh

Va asteptam cu drag!

Colegiul National Catolic “Sf. Iosif” face parte din reţeaua învăţământului de stat şi este finanţat din bugetul statului, iar elevii beneficiază de toate drepturile şi obligaţiile pe care le au elevii de la celelalte licee de stat. Pe durata studiilor se oferă posibilitatea de cazare şi masă în internatul şcolii, costul acestora variind în funcţie de inflaţie.