Prezentare IRDO

Vineri, 10 febr . 2023 , Centrul Regional de Resurse pentru Educație Civică Bacău și American Corner au organizat, în colaborare cu Institutul Român pentru Drepturile Omului,  Conferința „Protecția drepturilor copilului. Drepturile copilului în mediul virtual”. A prezentat Asist. univ. dr Beatrice Berna, Șef Sector Formare în cadrul IRDO.

Conferința a abordat probleme precum:

-teoria generală a drepturilor copilului

-norme naționale și internaționale în materie de protecție a drepturilor copilului

-particularități privind respectarea drepturilor copiilor în desfășurarea activităților școlare

–elemente de educație non-discriminatorie și incluzivă

-prevenirea, combaterea și gestionarea situațiilor de conflict și politică anti-violență

-studiu de caz: drepturile copiilor în mediul virtual.

La lucrările conferinței au participat      267 elevi   și     16   profesori de la Colegiul Economic „Ion Ghica” Bacău, Colegiul Național „Ferdinand I” Bacau , Colegiul Național Catolic „Sfântul Iosif” Bacău , Liceul Teoretic „Henri Coandă Bacău, Liceul Teoretic” ” Moinesti , Colegiul „Mihai Eminescu” Bacău.

De la Colegiul Național Catolic au participat elevii clasei a 11 a B, insoțiți de d-na prof. Mihaela Galan.  Cei prezenți au apreciat bogăția, calitatea, claritatea și acuratețea informațiilor, caracterul lor aplicativ și importanța acestora pentru dezvoltarea lor personală, pentru integrarea socială a tinerilor, într-o lume confruntată mereu cu   noi  provocări.

Mulțumim IRDO și CCD pentru oportunitatea oferită!