Proiecte si colaborari 2017-2018

Numele proiectului Numele partenerului Scop\Obiectiv
Conventie de colaborare Consiliul Judetean Bacau

Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Bacau

Prezenta conventiei are drept scop imbunatatirea integrarii sociale si profesionale  a tinerilor in situatii de dificultate,dezvoltand un pachet de activitati integrate,eficiente si eficiente care sa garanteze oportunitati egale si conditii adecvate pentru a participarea active a acestora la toate aspectele vietii sociale.
Concursul  judetean de cultura gastronoma si francophona “Gastrophonie” editia I 2018 Colegiul Economic “Ion Ghica” Bacau Concursul  judetean de cultura gastronoma si francophona “Gastrophonie” face parte din categoria activitatilor extrascolare si urmareste sublinierea relatiilor de colaborare intre institutii, cadre didactice si elevii din institutiile scolare participante.
Smartphone-ul in viata tinerilor Congregatia”Fiicele Sfantului Paul Dobandirea unei cunoasteri mai bune a facilitatilor pe care le ofera mijloacele media tinerilor de azi.
Batranii trebuie ajutati si respectati Parohia Romano-Catolica “Sf.Nicolar” Promovarea respectului fata de persoanele in varsta atat de necesar in contextual socieatii de astazi
Tinerii si Biserica Parohia Romano-Catolica “Sf. Cruce” Promovarea devotiunii fata de Sfanta Liturghie si cantecul liturgic in randul tinerilor de astazi.
Mesajul Colindelor Episcopia Romano-Catolica de Iasi Promovarea culturii religioase si traditionele specific sarbatorilor de Craciun atat de necesae in contextual societatii actuale
Cu noi Batranii nu sunt singuri Episcopia Romano-Catolica de Iasi Promovarea respectului pentru persoanele in varsta atat de necesar in contextual societatii de astazi.
Paroles d’ici, musique d’ailleurs KA2,Erasmus Extinderea orizonturilor culturale si sociale ale beeficiarilor.
Conventie de colaborare Fundatia Don Bosco Promovarea activitatilor de voluntariat in domeniul educatiei
Cum sa actionam in caz de cutremur si incendii Asociatia Valoare Plus Informarea elevilor cu privire la modul corect de a actiona in cazul incendiilor si cutremurelor