La Bacău, în cadrul centrului de afaceri CAEX, câțiva dintre elevii Colegiului National Catolic „Sf. Iosif” au vrut să-și arate sprijinul fața de Ucraina. Prin urmare, aceștia s-au oferit ca voluntari pentru a ajuta familiile în nevoie din apropierea noastră. În cadrul ajutorului social oferit de elevii noștri s-au sortat articole vestimentare si alimente pentru refugiații adăpostiți de unele familii din Bacău. Astfel, marți, 8 martie 2022, unii din elevii clasei a 11B, au dat o mână de ajutor. Fericirea și starea de entuziasm au fost printre principalele aspecte aduse de ei atunci când au început treaba. Joi, 10 martie 2022, elevii claselor a 12B și 11D, au fost mai mult decât fericiți ca au putut ajuta. Aceștia au fost surprinși de cât de multe resurse au fost aduse pentru a fi sortate de ei, bucurându-se, astfel, de implicarea României la bunăstarea ucrainienilor. „Ne-am bucurat să ajutam și să simțim că ne implicam, nu era timp să stai jos și ne-am distrat unii cu ceilalți.”
![](http://colegiulcatolicbacau.ro/wp-content/uploads/2022/04/WhatsApp-Image-2022-04-06-at-17.44.20-1-462x1024.jpeg)
![](http://colegiulcatolicbacau.ro/wp-content/uploads/2022/04/WhatsApp-Image-2022-04-06-at-17.44.20-683x1024.jpeg)
![](http://colegiulcatolicbacau.ro/wp-content/uploads/2022/04/WhatsApp-Image-2022-04-06-at-17.44.19-1024x683.jpeg)
![](http://colegiulcatolicbacau.ro/wp-content/uploads/2022/04/WhatsApp-Image-2022-04-06-at-17.44.14-461x1024.jpeg)