Targul facultăților Iasi 2022

Joi, 6 octombrie 2022 toate clasele a XII-a ale Colegiului National Catolic “Sf Iosif” alaturi de profesorii coordonatori Mihaes Erica, Rotaru Adina, Sandu Mirela și Farcaș Adrian au participat la târgul de facultăți IUF (International University Fair) ce a avut loc la Iași. In cadrul evenimentului elevii au beneficiat de o multitudine de oferte ale facultăților din țară cât și din afara (Belgia, Franța,Olanda, Germania..)
Profitând de faptul că se află în unul dintre cele mai mare oraș la capitolul universități, profesorii au organizat împreuna cu cadrele universitare, o prezentare a Universității ” Alexandru Ioan Cuza” pentru clasele cu profilul real a XII a A și B Facultatea de Chimie, cu experimente, laboratoare și informații generale, iar pentru clasele socio-umane a XII C și D o prezentare a Facultății de Psihologie și Economie, dar și o ora de consiliere și orientare in carieră.
Elevii au fost foarte încăntați de informațiile pe care le-au primit, fapt ce i-a ajutat în luarea deciziei cu privire la facultatea pe care o vor urma.
Gabor Alexandra Raluca, clasa a XII-a A