Dumnezeu este iubire (1 In 4.8)

Luni, 4 decembrie 2017, din cauza anumitor complicații la inimă, în jurul orei 15.00, în Spitalul „Parhon” din Iaşi a trecut la cele veșnice părintele Serafim Romila, spiritual și profesor la Colegiul Național Catolic „Sfântul Iosif” din Bacău. Părintele avea 52 de ani.

S-a născut la 9 aprilie 1965 la Huşi, într-o familie cu cinci copii. A absolvit Liceul „Cuza Vodă” din Huşi în anul 1983 şi Institutul Teologic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 1991. A fost sfinţit preot la 24 iunie 1991 la Iaşi de ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar parohial la Horleşti (1 august 1991 – 1 august 1992), Gherăeşti (1 august 1992 – 1 august 1996), Oneşti (1 august 1996 – 29 martie 1998), paroh la Satu Nou, Bacău (29 martie 1998 – 31 august 2014), director spiritual la Seminarul din Bacău (1 septembrie 2014 – 4 decembrie 2017).

Deviza luată în ziua hirotonirii sale ,,Dumnezeu este iubire” a constituit idealul spre care a tins zilnic părintele Serafim prin slujire, dăruire, rugăciune, fiind mereu aproape de Dumnezeu și de oameni. Părintele a recunoscut atât de frumos că: ,,Bunătatea lui Dumnezeu a plantat divinul sacrament al preoției pe bicisnicul om și cred că Dumnezeu m-a chemat pentru ca, un anumit timp, să se folosească de mine. Am acceptat cu teamă și am simțit din plin acest dar nemeritat. Mărturisesc responsabil ca m-am emoționat deseori pentru a împrumuta persoana mea lui Isus în ciuda slăbiciunilor de care am dat dovadă din plin”.

Sicriul părintelui a fost adus în Bacău marți, 5 decembrie, unde va rămâne până în cursul dimineții de miercuri la sediul Colegiului Catolic, din Calea Moldovei, 233. Părintele Serafim va fi înmormântat joi, 7 decembrie în comunitatea din Satu Nou unde a activat ca paroh 17 ani construind împreună cu oamenii din sat o frumoasă biserică.

Odihna cea veşnică dă-i-o lui, Doamne,
Şi lumina fără de sfârşit să-i strălucească!
Să se odihnească în pace! Amin.

pr. Ioan Balan

Leave a Comment