EYE 2021

În perioada 6-10 octombrie 2021, membrii Clubului HoltIS Nr. 11 din cadrul Colegiului Național Catolic „Sfântul Iosif” Bacău, club ce functionează sub umbrela UNICEF România, supervizat fiind de către prof. Ștefură Iuliana – Irina, împreună cu alți elevi și cadre didactice ale colegiului, au avut șansa să efectueze o deplasare în Europa pentru a lua parte la EYE (European Youth Event), eveniment derulat fizic în cadrul Parlamentului European între 8 și 9 octombrie.

Parlamentul European a organizat un concurs pentru grupuri de tineri care au derulat proiecte în 2021 prin care aceștia puteau primi o sponsorizare în vederea realizării deplasării la Strasbourg. În urma aplicației care a pus în valoare proiectul Clubului HoltIS, „Fericire la pachet”, prin care Clubul HoltIS Nr. 11 HOPE a ajutat copii din medii defavorizate și anume 25 de copii din satul Nicolae Bălcescu Bacău, membrii clubului au primit invitația la Strasbourg. Evenimentul a reunit 5000 de tineri din toată Uniunea Europeană și a constat în sute de ateliere și activităși pe multiple teme de interes.