Caravana SMURD „Fii pregătit”

În ziua de 1 martie 2023, la sărbătoarea a 90 de ani de la înființarea Protecției Civile în România, a ajuns în municipiul Bacău, Caravana SMURD „Fii pregătit”. În cadrul acestei caravane, paramedicii și voluntarii ISUJ Bacău au susținut cursuri de prim ajutor și prevenție în situații de urgență, la care au participat elevii de la Colegiul Național Catolic „Sfântul
Iosif” și elevi de la liceul „Henri Coandă”.

Ne mândrim cu elevele noastre voluntari pompieri, care activează la ISU Bacău, e vorba despre: Bîrnat Ana, Milea Elena Ștefania de la clasa a-X A și Baciu Marta Denisa, Martin Dionisia de la clasa a-XI A, care au executat manevrele în fața colegilor.

Activitatea a avut impactul așteptat asupra elevilor, aceștia au învățat acțiuni concrete, utile la care pot apela în caz de necesitate.

Din partea colegiului s-au implicat mai multe cadre didactice, dintre care, un aport deosebit l-au avut: domnul inginer Florin Moize, prof. Erica Mihăeș și domnul director pr. Anton Săboanu.

Prof. Erica Mihăeș