Proiecte si colaborari 2016-2017

Numele proiectului Numele partenerului Scop\Obiectiv
Cum sa actionam in caz de incendiu/cutremur Asociatia Valoare Plus -desfasurarea unor sesiuni de informare periodice, planificate de comun accord, pentru preventia si combaterea traficului uman ce au ca scop constientizarea elevilor cu o intelegere teoretica asupra riscurilor pe care acest fenomen le reprezinta;

-implicarea elevilor ca voluntari pe baza unui contract de voluntariat in activitati practice desfasurate de Asociatia Valoare Plus ce au ca scop punerea in practica a cunostintelor dobandite.

Conventie de colaborare Fundatia “Sfantul Ioan Bosco” Bacau  promovarea activitatilor de voluntariat in domeniul educatiei
Festivalul Dedeman Rugby Tag Mixt Federatia Romana de Rugby -Derularea activitatilor sportive.
Cantate Domino -Parohia Romano-Catolica “Sf. Cruce”

-Oratoriul Maria Bambina, Bacau

-promovarea devotiunii fata de Sfanta Liturghie prin pregatirea cantecelor religioase intonate in cadrul acesteia.
Mesajul Colindelor Oratoriul “Maria Bambina”, Bacau -Promovarea culturii religioase si traditionele specific sarbatorilor de Craciun atat de necesae in contextual societatii actuale.
Cu noi Batranii nu sunt singuri Asocitia “Caritas”, Bacau

Decanatul Romano Catolic de Bacau

Parohia Romano Catolica “Fericitul Ieremia”,Bacau

-Promovarea respectului pentru persoanele in varsta atat de necesar in contextual societatii de astazi.
Copiii invata de la copii -Gradinita cu program prelungit “Roza Venerini” -Realizarea de activitati commune specific Craciunului, Pastelui si a altor evenimente de catre prescolari si elevi de liceu.
Zambete la plic -Asociatia Devision -Prezentul protocol de colaborare are drept scop organizarea campaniei

“Zambet la plic” in unitatea de invatamant partenera.

Dezbatem ca sa invatam -ISJ Bacau, Asociatia SNS Bacau -Dezvoltarea abilitatilor de argumentare ale elevilor.
 Cum actionam responsabil Asociatia Habitat for Humanity

Comanesti

Organizarea si sustinerea de catre Asociatia Habitat for Humanity Comanesti a cursurilor gratuite de “Ce sa facem in caz de cutremur si incendiu” , Cursuri ce au ca scop schimbarea perceptiei si a comportamentului fiecarei persoane in caz de cutremur.