Europe Direct

In data de 27 mai, a avut loc spectacolul Teatru Forum, cu titlul Strainul, in cadrul parteneriatului dintre Colegiul National Catolic Sf Iosif si centrul Europe Direct din cadrul Universitatii Vasile Alecsandri, Bacau, coordonat de conf dr Luminita Druga. Elevii claselor a 9aA, a 9aB, a 9a C si a 10a B, coordonati de prof. Laura Rotaru si Irina Stefura, au ridicat o problema de actualitate, discriminarea, insotita de bullying, la care spectatorii au propus solutii viabile si creative in vederea combaterii acestei realitati sociale. Ca urmare, elevii, ei insisi creatorii scenariului, regizori si actori s-au declarat entuziasmati de idee si oportunitate. La finalul reprezentatiei acestia au fost premiati si motivati sa reia activitatea in anul scolar urmator. Multumim, Europe Direct pentru colaborare si idee!