Proiectul “Acizi”

În cadrul orelor de chimie la clasele a XI A și XI B,  în perioada 7-11 februarie, a anului scolar 2021-2022 am efectuat o activitate deosebit de interesantă și anume, am lucrat pe echipe la proiectul “Acizi”. Fiecare grupă alcatuită din 3 colegi a avut de alcătuit: o brosură, un eseu, o prezentare power-point și o machetă cu cei mai uzuali acizi organici.

Aceasta experiență a fost minunată! Cu totii am avut de învatat multe lucruri noi despre anumiti acizi organici, pe care am constatat că-i întălnim în diferite alimente, medicamente,  în unele material uzuale și chiar și în corpul uman. Activitatea desfașurată a fost distractivă, atractivă și diferită față de orele obișnuite, toți elevii implicăndu-ne mai mult ca niciodată.

Articol scris de Bulai Gabriel Egidiu, clasa XI-B