Sărbătorile de iarnă în pandemie de Benchea Antonio Patriciu

Anul acesta a fost cu siguranță diferit în perioada sărbătorilor de iarnă. Pandemia a afectat lumea așa cum o cunoșteam noi, însă asta nu înseamnă că oamenii nu au petrecut Crăciunul și Anul Nou, fiecare cum a putut.

În ultima zi de școală, copiii nu au alergat cu bucurie spre casă, ci s-au deconectat de la conturile de Google Classroom, fiind deja acasă din cauza virusului. Primele zile de vacanță de iarnă nu au fost neapărat diferite de alți ani pentru cei ce sărbătoresc în familie. De Crăciun, cele mai multe persoane au făcut același lucru: au ascultat colinde, au aprins luminițele decorative și probabil că au vizionat și niște file clasice de crăciun, cum ar fi ”Singur Acasă” sau ”Cum a furat Grinch Crăciunul”. Acestea sunt cele mai sigure metode de a petrece Crăciunul în această perioadă de pandemie, însă cu siguranță există persoane care au ”uitat” de virusul care a ucis aproape două milioane de oameni, și au dat petreceri mari, cu sau fără mască. În fiecare an, românii stabiliți în străinătate veneau acasă de Crăciun pentru a sărbătorii Crăciunul și Anul Nou cu familia și prietenii, însă anul acesta, în cazul în care ar fi venit acasă, ar fi sărbătorit doar cu familia timp de două săptămâni, deoarece ar fi avut de stat în carantină. De aceia, fie unii au venit mai devreme, fie alții nu au mai venit deloc. De Anul Nou, în alți ani, oamenii ar fi petrecut toată noaptea, însă anul acesta nu era voie nici să iasă din casă după ora 23, deci mulți români au ales să petreacă acest revelion vizionând la televizor petreceri de anul nou înregistrate cu luni în urmă. Comparativ cu alți ani, în care oamenii nu dormeau deloc până dimineață, anul acesta nu mai avea rost să stai treaz, neavând loc niciun eveniment special, fiind artificii puține comparativ cu alți ani, iar dezamăgirea era mai mare. Sărbătorile de iarnă din acest an au fost cu siguranță diferite, lafel ca și cele de Paște sau aniversările din 2020, însă nu pot spune că au fost rele. Oricât de rea este situația, poți știi măcar că familia și cei dragi sunt alături de tine în această perioadă mai grea.

Nu putem știi cum vor fi sărbătorile de iarnă din următorii ani, însă putem spera să nu fie tot în pandemie.

de Benchea Antonio Patriciu cls a 9-a D 2020-2021