An scolar 2018-2019

OFERTA INSTITUŢIONALĂ 2018-2019 se adresează tuturor absolvenţilor de clasa a VIII-a, interesaţi de acest tip de învăţământ, indiferent de confesiune

Filiera teoretică
1 clasa profil matematică-informatică
2 clase profil ştiinţe sociale

Filiera vocaţională
1 clasă profil teologic – seminarişti

Toate clasele studiază Catehismul Bisericii Catolice, Biblie şi Spiritualitate – câte o oră/săptămână.

BAZA MATERIALĂ
Colegiul funcţionează în două clădiri: cea de pe Calea Moldovei, nr. 233, pentru clasele de seminarişti, şi cea de pe str. Condorilor, nr. 8, pentru clasele de liceu. Baza materială include: 2 laboratoare AeL, 2 laboratoare de ştiinţe, 2 săli de proiecţie, 2 capele, 16 săli de clasă, 1 teren de fotbal, cantină, internat.

Colegiul National Catolic “Sf. iosif” face parte din reţeaua învăţământului de stat şi este finanţat din bugetul statului, iar elevii beneficiază de toate drepturile şi obligaţiile pe care le au elevii de la celelalte licee de stat. Pe durata studiilor se oferă posibilitatea de cazare şi masă în internatul şcolii, costul acestora variind în funcţie de inflaţie.

Leave a Comment