Chimia invatata altfel

In cadrul proiectului “Chimia invatata altfel”, in ziua de 7 martie, clasa a XI a-A coordonata de doamna profesor Erica Mihaes a prezentat tema: Acizi Carboxilici. Elevii clasei au fost împărțiți în 6 grupe, fiecare având câte un acid : Acidul Acetic, Acidul Formic, Acidul Oxalic, Acidul Malonic, Acidul Citric si Acidul Ascorbic sau Viatamina C. Fiecare echipă formata din trei sau patru persoane, a avut de pregătit și de prezentat patru obiective: – Macheta cu Formula structurală 3D a acidului respectiv; – Prezentare Power Point cu proprietatile fizice, chimice si utilizarile acidului; – Brosura in care se faceau cunoscute alimentele ce contin acesti acizi, domeniile de utilizare, curiozitati, importanta acestor acizi in viata noastra si un Eseu scris din perspectiva acidului. În timpul pauzelor elevii liceului alături de Padre, de domnii și doamnele profesoare au asistat la prezentările elevilor clasei a XI-a A. si au laudat implicarea elevilor, calitatea lucrarilor, munca in echipa si bucuria lucrului bine facut

Leave a Comment