Home-2


Cuvant din IubireDe-a lungul anilor de când lucrez în învăţământ, am studiat, am parcurs tot felul de materiale, legi, statute, proiecte de legi cu privire la învăţământ, dar nicăieri nu am găsit cuvântul iubire. Or, fără iubire orice activitate, dar mai ales munca de formare a noilor generaţii devine ineficientă. De aceea îmi permit să cer profesorilor să-şi iubească profesia, misiunea pe care o au; copiii, tinerii sunt un mare dar, o minune a lui Dumnezeu şi a lucra cu acest dar al lui Dumnezeu implică o mare responsabilitate… Cer seminariştilor să-şi iubească propria vocaţie, idealul pe care îl au in viaţă. Cer elevilor să-şi iubească propria viaţă şi să caute să-i dea sens şi profunzime prin studiu şi formare. Şi dacă nu cer prea mult, să ne iubească puţin şi pe noi cei care lucrăm la modelarea şi edificarea lor. În felul acesta, dacă fiecare dintre noi, indiferent de rolul sau activitatea pe care o desfăşoară, pune un pic de suflet, o picătură de iubire, munca pe care o vom depune în acest an şcolar va da roade.

Pr. dr. Anton Saboanu

 

 

 

Leave a Comment