Instrucțiune privind instituirea stării de alertă epidemiologică determinate de gripă

Stimați părinți,

Având în vedere creșterea numărului de cazuri de îmbolnăvire cu gripă, Ministerul Sănătății a emis o informare cu recomandări în vederea prevenirii și limitării îmbolnăvirilor prin gripă și alte infecții virale respiratorii. Vă rugăm să acordați o atenție deosebită stării de sănătate a copilului, iar în cazul în care prezintă simptome de durere în gât, nas înfundat, febră, copilul va rămâne la domiciliu, urmând să se prezinte la medic pentru stabilirea diagnosticului si tratamentului.În cadrul școlii noastre sunt puse în aplicare toate măsurile pentru prevenirea cazurilor de infecții respiratorii.Vă rugăm să fiți alături de noi în această perioadă și să ne sprijiniți în implementarea deciziilor adoptate, astfel încât elevii noștri să își desfășoare activitățile școlare în siguranță.Vă transmitem atașat informarea emisă de Ministerul Sănătății.