Premiul 2 cros 2013

Olimpiada Nationala a Sportului Scolar

Zilele trecute s-a desfasurat etapa judeteana de cros (fete si baieti), la categoriile gimnaziu si liceu, din cadrul Olimpiadei Nationale a Sportului Scolar (ONSS). S-au aliniat la start peste 250 de elevi din 17 scoli gimnaziale si 11 licee. Competitia s-a desfasurat in conditii excelente, in organizarea ISJ Bacau, prin Colegiul National Pedagogic „Stefan cel Mare” Bacau, in parteneriat cu Directia Judetena pentru Sport si Tineret Bacau. „Cu o vreme favorabila, ne-am bucurat ca au lipsit ploile, competitia a liniat la start peste 250 de elevi, din care 38 au fost voluntari ai Colegiului National Pedagogic din Bacau, care au asigurat, alaturi de cei sase profesori organizatori, logistica acestei competiti. Tin sa le multumesc pe aceasta cale colegilor si, in special, voluntarilor, care s-au aflat pentru prima data in fata unei asemenea provocari”, ne-a declarat prof. Izabela-Valentina Tutu.
S-au organizat patru starturi, pe fiecare categorie, respectându-se distantele prevazute de regulamentul ONSS. Cele patru podiumuri au avut urmatoarea configuratie:
Liceu fete: I. Bianca-Maria Budaes (Colegiul National Pedagogic „Stefan cel Mare” Bacau), II. Fabiola Pal (Colegiul National Catolic „Sf. Iosif” Bacau), III. Nicoleta Filip (Colegiul National „Costache Negri” Tg. Ocna).
Liceu baieti: I. Ciprian Roncea (Colegiul National „Gheorghe Vranceanu” Bacau, II. Alexandru-Maricel Tifrea (Colegiul National „Dimitrie Cantemir” Onesti), III. Paul Petrovici (Colegiul National „Costache Negri” Tg. Ocna).
Gimnaziu fete: I. Oana-Stefana Rontu (Scoala „Ion Simionescu” Lilieci), II. Antonia-Rebecca Gherasim (Scoala Gimnaziala Nr. 1 Onesti), III. Andra-Teodora Soiman (Scoala Gimnaziala Nr. 1 Onesti).
Gimnaziu baieti: I. Bogdan Ardei (Scoala Gimnaziala Nr. 1 Valea Seaca), II. Roland Beta (Scoala Gimnaziala „Stefan Luchian” Moinesti), III. Dragos Bamboi (Scoala Gimnaziala Caiuti).

Articol preluat din Desteptarea

Leave a Comment