Incep meciurile in Cupa Coca-Cola

Odata cu Liga I a inceput si cea mai tare competitie de fotbal pentru pustii de liceu. 5.000 de elevi se lupta pentru titlul de campion al Romaniei si un loc la Ajax.Aproape 400 de licee din toata tara vor juca in competitia ce va premia cea mai buna echipa de baieti, dar si de fete din Romania.Castigatorii finelelor de la Bucuresti vor avea parte de un premiu inedit – un cantonament ca al nationalei la Mogosoaia.Mircea Sandu si Belodedici au prezentat tricourile oficiale.Tragerea la sorti a calendarului meciurilor a avut loc astazi in cadrul unei conferinte de presa desfasurate la sediul Federatiei Române de Fotbal.Cupa Coca-Cola, cea mai mare competitie nationala de fotbal in sala la nivel de liceu, reuneste anual mii de participanti si suporteri ai acestora, uniti de pasiunea pentru fotbal. Cele mai bune doua echipe de fete si de baieti din totalul liceelor inscrise sunt desemnate campioane nationale la fotbalul in sala.Anul acesta, campioanele vor avea parte de o experienta inedita – un cantonament similar antrenamentelor “tricolorilor” la baza sportiva de pregatire din Mogosoaia.In plus, jucatorii si antrenorii echipelor câstigatoare vor primi o tableta pentru a impartasi cu cei dragi momentele cantonamentului. Vicecampioanele Cupei la fete si baieti, precum si antrenorii acestora vor primi cate un telefon de ultima generatie.Prin participarea la acest proiect, Coca-Cola Romania isi respecta promisiunea de a promova miscarea fizica, fiind un sustinator cu traditie al sportului de performanta, dar si al evenimentelor care incurajeaza implicarea fiecaruia dintre noi in activitatile fizice.”Ne bucuram ca tinerii liceeni sunt receptivi la aceasta initiativa, cu atât mai mult cu cat numarul inscrierilor in Cupa Coca-Cola a crescut fata de anul trecut. Este foarte important sa isi doreasca sa se implice activ in cat mai multe competitii, atat la scoala, cât si in timpul liber. Acest lucru ne motiveaza sa ii sustinem in continuare: sa faca miscare in mod constant si sa isi urmeze pasiunea pentru fotbal. Asteptam cu interes startul competitiei si felicitam toate liceele din tara care au dat curs invitatiei noastre de a promova impreuna un stil de viata activ”, declara Nicoleta Eftimiu, Sparkling Soft Drinks Senior Activation Marketing Manager – România & Moldova.

Programul Cupei Coca-Cola 2013:

25 februarie – 30 martie: Faza pe judet
Echipele inscrise vor concura in faza pe oras, in cele 24 de judete in care se organizeaza centre de joc, pentru ca cele mai bune echipe sa mearga mai departe in faza pe regiune.In aceeasi perioada, in Bucuresti vor fi gazduite meciurile decisive intre echipele de fete si baieti din Capitala, care isi vor disputa locurile direct pentru turneul final. Cele mai bune doua echipe din fiecare categorie vor ajunge finaliste in ultima etapa a competitiei.

19 aprilie – 12 mai: Faza regionala cu centre de desfasurare la Oradea, Târgu-Mures, Iasi si Pitesti
24-26 mai: Faza finala, care va avea loc la Bucuresti

Faza pe judet din Bacau a fost castigata de echipa Colegiului National Catolic,,Sf.Iosif”Bacau si va fi reprezentanta Bacaului la faza zonala de la Iasi.

Rezultate:

CNC,,Sf.Iosif „ „-Liceul Tehnic Letea:3-0
CNC,,Sf.Iosif „-CN ,,V.Alecsandri”:2-0
CNC,,Sf.Iosif” -Liceul Spiru Haret Moinesti:7-5
CNC,,Sf.Iosif „ -Colegiul A.Saligny Bacau:4-1

Leave a Comment