Sesiunea de Comunicari Stiintifice Chimia prieten sau dusman 2012-2013

Anul acesta in cadrul sesunii  de comunicari stiintifice a concursului  “Chimia prieten sau dusman!” organizat in data de 20 Aprilie la  Colegiul Economic ” Ion Ghica ” Bacau au participat  15 echipe  care au reprezentat urmatoarele licee si colegii : Colegiu National ” Gheorge Vranceanu”, Colegiu National  “Vasile Alecsandri” , Colegiul  “Henri Cuanda”, Colegiu National Catolic “Sf. Iosif’, Colegiul Economic “Ion Ghica”, Colegiul “Grigore Antipa” si Liceul Tehnologic Rachitoasa.

La acest concurs, din partea Colegiului National Catolic ” Sf. Iosif” au participat 3 echipe indrumate si sustinute de catre doamna Profesoara Erica Mihaes. Prima echipa ,formata din elevii Pal Emanuela si Laslau Laurentiu au prezentat ca si tema de studiu « Antioxidantii ,dusmanii radicalilor liberi »,a doua echipa reprezentata de elevii  Duma Petrisor si Ciocoiu Gabriela  au pregatiit ca si lucrare practica « Bisfenolii ataca omenirea din fasa !»,iar cea de-a treia echipa reprezentata de elevii Palade Emeric si Toma Lucian au prezentat tema denumita «Steroizii-muschii artificiali ».

Concursul judetean a fost o experienta frumoasa pentru noi, am reprezentat liceul cu mandrie, am fost bine pregatiti de dna profesoara si ne-am prezentat cu teme din care am invatat multe lucruri practice utile pentru viata noastra viitoare. Am devenit constienti ca  suntem ceea ce mancam, am invatat ca din ce anume sunt facute alimentele si ambalajele in care sunt puse acestea conteaza si ce e mai important am invatat sa avem atitudine pozitiva in tot ceea ce facem.

A consemnat Gabriela Ciocoiu, eleva in clasa a-XI A

Leave a Comment