Vizită la Unitatea de Pompieri Bacău

În ziua de 10.04.2014, trei grupe de elevi, însoțiri de prof. Mirela Sandu, Elena Pașcu, Erica Mihăeș, pr. Cristian Ignat și pr. Costel Țăranu, au vizitat Unitatea de Pompieri din Bacău.
Mașinile de intervenție pentru situațiile de urgență, cele care intervin la cazuri de incendii, inundații, descarcerare, mașinile trimise în accidente, ambulanțele SMURD au fost prezentate elevilor, inclusiv cu modul de operare al servanților de pe fiecare tip de mașină.
A fost explicat echipamentul unui pompier, au fost prezentate măștile de oxigen și chiar puse pe figura unui elev( considerat victimă), apoi elevii au fost puși să intindă furtunurile de apă, să le transporte, să simuzeze stingerea unui foc. Astfel elevii au înteles ce calități trebuie să aibă un pompier, ce tărie de caracter și căt de rapid trebuie să intervină pentru a salva viețile oamenilor și bunurile lor.
Prof. coordonator Erica Mihăeș

Leave a Comment